İsrail’in eski Genelkurmay Başkanı: Hamas’a karşı savaşı kaybettik!

İsrail Eski Genelkurmay Başkanı Dan Halutz, Hamas’la devam eden çatışmaya ilişkin sert bir iddiada bulunarak İsrail’in Filistin örgütüne karşı savaşı kaybettiğini belirtti. Channel 7’de yayınlanan röportajda Halutz, mevcut askeri ve siyasi stratejinin eleştirisini yaparak hükümet değişiminin ülke için daha olumlu olacağını söyledi.

NETANYAHU’YA ELEŞTİRİ

İsrail’de yayın yapan Kanal 14 televizyonu, emekli general Halutz’un Netanyahu’yu devirecek protestoları organize etmek için çalıştığını belirtti. Protestolarda kan dökülebileceğini kaydeden Dan Halutz, özellikle aşırı sağcı Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir destekçilerinin ateş açabileceğini dile getirdi.

2000’lerde İsrail ordusunu yöneten Genelkurmay Başkanı Dan Halutz, Hizbullah’la girilen savaştaki başarısızlığın ardından 2007 yılında istifa etmişti.

Hamas lideri Sinvar da dün paylaştığı mesajında İsrail ordusuna çok ağır kayıplar verdirildiğini söylemişti.

7 CEPHEDEN SALDIRIYA UĞRADIK

İsrail gazetesi Haaretz’in haberine göre İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant da İsrail’in 7 Ekim’den bu yana “çok alanlı bir savaş içinde” olduğunu söyledi.

Dışişleri ve Savunma Komitesi’ndeki bir duruşmada konuşan Gallant, İsrail’in “çok alanlı bir savaşın içinde olduğunu” söyleyerek “Başından beri yedi cepheden (Gazze, Lübnan, Suriye, İsrail, Irak, Yemen ve İran) saldırıya uğradık” dedi. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx