Kur korumalı mevduatta vergi istisnası sona eriyor

Kur korumalı mevduat ve katılım hesaplarına uygulanan kurumlar vergisi istisnası 1 Temmuz  (bugün) itibarıyla bitti.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Döviz cinsinden kur korumalı mevduatta şirketlerin vergi avantajının temmuzda yenilenmeyeceğini açıklamıştı. Yeni bir karar alınmadığı için kur korumalı mevduat (KKM) ve katılım hesaplarına uygulanan kurumlar vergisi istisnası bugün itibarıyla sona erdi.

Süresi uzatılmıştı

KKM’de kurumlar vergisi istisnasının süresi 31 Aralık 2023’ten 30 Haziran 2024’e uzatılmıştı. Düzenleme kapsamında Cumhurbaşkanı’na sürenin bitimini müteakip bu süreyi her defasında altı ayı geçmeyen süreler halinde uzatma, uygulanan istisna oranını azaltma ve tekrar kanuni seviyesine getirme, hesap türü, hesapların vadesi ve açılış tarihine göre istisna oranını azaltma ve farklı istisna oranı belirleme yetkisi verilmişti.

Bugün itibarıyla sona erdi

Bakan Şimşek 7 Haziran tarihinde yaptığı açıklamada, “Kur Korumalı Mevduat’tan (KKM) çıkış bizim önemli bir önceliğimizdi ama başından söyledik, dedik ki ‘piyasayı bozmadan, piyasada sorun yaratmadan çıkacağız’. Ve gerçekten çıkıyoruz. Artık Türk lirası cinsinden KKM’ye son verdik. Döviz cinsinden de şimdiden haber vereyim ben temmuzda biz şirketlerin vergi avantajını yenilemeyeceğiz” demişti.

Bakan Şimşek, bugün yaptığı açıklamada da Bloomberg HT-Habertük ortak yayınında yeni bir düzenleme yapılmayacağını ve uygulamanın bugün itibarıyla sona erdiğini duyurdu.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx