Japon arkeolog Kırıkkale’de Hititlere ait 3500 yıllık gizemli tablet buldu

Kırıkkale’nin Karakeçili ilçesindeki kazılarda Japon Anadolu Arkeoloji Enstitüsü ekibi önemli bir keşif yaptı. Doç. Dr. Kimiyoshi Matsumura başkanlığında 15 yıldır devam eden kazılarda Hititlere ait 3500 yıllık bir kil tablet bulundu.

Kraliyet ailesinin dini törenlerinden ayrıntıların yer aldığı kil tablet az bilinen detayları da ortaya çıkardı. Ancak tablette daha da az bilinen bir konu hakkında da detay var: Hititleri yıkıma sürükleyen yabancı istilalar. 3500 yıllık tablet krallığa özellikle güneyden gelen akınlara dair bilgiler içeriyor. Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve Kazı Başkanı Doç. Dr. Kimiyoshi Matsumura yaptığı açıklamada buldukları 3500 yıllık tabletin Hitit kralının ve kraliçesinin dini törenlerini yansıttığını belirtti.

10Haber’de yer alan habere göre, Hurrice yazılı tabletin Anadolu’da daha önce sadece Boğazköy, Ortaköy ve Kayalıpınar’da bulunduğunu hatırlatan kazı başkanı Matsumura Kırıkkale’de de böyle bir tabletle karşılaşmalarının şaşırtıcı olduğunu belirtti.

Neden burada Hurrice tablet bulundu?

Kazı başkanı Kimiyoshi Matsumura “Hurrice tabletin bulunması Hitit kralının ve kraliçenin gelip burada Hurrice dini tören yaptığını gösteriyor. Buraya geldiği kesin. Belki bir süre burada ikamet etmiş de olabilirler ama tam olarak bilmiyoruz. Büklükale’nin nasıl bir şehir olduğu belli değil. Neden burada Hurrice tablet bulundu? Bu Hitit kraliyet ailesiyle ilişkili olduğunu, bunun çok önemli şehirlerden biri olduğunu gösteriyor” dedi.

Katapa isminin neden Büklükale’de ortaya çıktığı belli değil

Büklükale’de gün yüzüne çıkarılan tabletin büyük bir keşif olduğunu anlatan kazı başkanı Kimiyoshi Matsumura “Hititçe nasıl dua edilmesi gerektiği yazılıyor, Hurrice ile dua metinleri yazılmış. Bu metinde en büyük keşif ya da sürpriz olarak gördüğümüz şey Katapa adlı bir şehir isminin ortaya çıkması. Katapa isminin neden Büklükale’de ortaya çıktığı henüz belli değil. Katapa’da yapılması gereken bu dua neden Büklükale’de bulundu? Bu büyük sırrı çözmek gerekiyor” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx