Fransa’da ikinci tur seçimler öncesinde aralarında Hükümet Sözcüsü’nün de bulunduğu 50’den fazla aday ve partili saldırıya uğradı

Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, erken seçimlerin Pazar günü düzenlenecek ikinci turu öncesinde 50’den fazla milletvekili adayı ve aktivistin fiziksel saldırıya uğradığını açıkladı. Fransa halkının “diken üstünde” olduğunu söyleyen Darmanin, saldırılarla ilişkili 30’dan fazla kişinin gözaltına alındığını söyledi.

BFMTV televizyonuna konuşan Darmanin, saldırganlar arasında “bir anda öfkeye kapılmış” insanların yanında, “aşırı sol, aşırı sağ ya da diğer siyasi gruplardan” kişiler olduğunu belirtti.

Erken seçimin ilk turunda oyların yüzde 34’ünü alarak birinci parti olan aşırı sağcı Ulusal Birlik Partisi’nin ikinci turdan da zaferle çıkacağı tahmin ediliyor.

Hükümet sözcüsü de saldırıya uğradı

Fransa hükümeti sözcüsü Prisca Thevenot, yardımcısı Virgine Lanlo ve bir parti üyesi başkent Paris’in güneybatısındaki Meudan’da seçim afişleri asılırken saldırıya uğradı.

Le Parisien haber sitesine konuşan Thevenot, afişleri tahrip etmeye çalışan gençlere itiraz etmeleri üzerine saldırıya uğradıklarını belirtti. Virgine Lanlo’nun kolu yaralanırken, saldırganların yumruk attığı bir aktivistin de çenesi kırıldı. Kullandıkları arabanın ön camı da saldırganların scooter ile vurması sonucu parçalandı.

Başbakan Attal’da sükûnet çağrısı

Fransa Başbakanı Gabriel Attal, aşırı sağın parlamentoda çoğunluğu elde etmeyi umduğu erken seçim kampanyasının gergin geçen son gününde tüm siyasi partilere sükûnet çağrısında bulundu.

Attal sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda “Şiddet ve sindirmenin toplumumuzda yeri yoktur” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx